HWST201612S16
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX S STEEL NAT 25.5"L X 16"W
Catalog
Boxes
DataSheet
HWST201612S16 PDF
Type Description
Series:Waterfall
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:25.500" L x 16.000" W (647.70mm x 406.40mm)
Height:12.000" (304.80mm)
Area (L x W):408in² (2632cm²)
Design:Hinged Door, Slanted Top
Material:Metal, Stainless Steel
Color:Natural
Thickness:-
Features:Stainless Steel Hinges, Wall Mount
Ratings:IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CASE ALUM GRAY 10.67"L X 18.54"W
1457K1602
1457K1602
BOX ALUM NATURAL 6.69"LX3.42"W