1590WBBS
Description
BOX ALUM ALLOY NAT 4.71"LX3.7"W
DataSheet
1590WBBS PDF
Type Description
Series:1590W
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:4.705" L x 3.701" W (119.50mm x 94.00mm)
Height:1.657" (42.10mm)
Area (L x W):17.3in² (112cm²)
Design:Cover Included
Material:Metal, Aluminum Alloy
Color:Natural
Thickness:0.089" (2.26mm)
Features:Watertight
Ratings:IP65
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA10B5,AL
CA10B5,AL
KEY FOB ABS ALMOND 3.4"LX2.56"W