FR80804HW
Manufacturer
Attabox
VIGOR # :
Description
FREEDOM 8 X 8 X 4 INCHES FR80804
Catalog
Boxes
DataSheet
FR80804HW PDF
Type Description
Series:Freedom™
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Enclosure
Size / Dimension:8.990" L x 8.990" W (228.35mm x 228.35mm)
Height:4.560" (115.82mm)
Area (L x W):80.8in² (521cm²)
Design:Cover Included
Material:Fiberglass/Polyester
Color:Gray
Thickness:0.125" (3.18mm)
Features:Hinged
Ratings:IP66, NEMA 1, 3, 3S, 4X, 12, 13
Material Flammability Rating:UL94 5V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C-1584
C-1584
CABINET STEEL GRAY 7.31"LX7.06"W