PWCD-C13C14-13A-06F-BLK
Description
CORD C13 - C14 16AWG BLACK 6FT
DataSheet
PWCD-C13C14-13A-06F-BLK PDF
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:Unshielded
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):13A
Operating Temperature:105°C