PWCD-515PC19-15A-08F-BLK
Description
CORD 5/15P - C19 14AWG BLACK 8FT
DataSheet
PWCD-515PC19-15A-08F-BLK PDF
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:-
Length:8.00' (2.44m)
Approval Agency Marking:CSA, cUL, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Black
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):15A
Operating Temperature:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CORD SI 32 TO CBL 5.90' BLACK
CORD 14AWG NEMA5-15P - 5-15R 50'
PWCD-L620PC19-20A-10F-BLK
PWCD-L620PC19-20A-10F-BLK
CORD L6/20P - C19 12AWG 10FT
2006-BBB
2006-BBB
MINI JUMPERS, 2.54MM PITCH, BLAC
PWCD-515PC19-15A-08F-BLK
PWCD-515PC19-15A-08F-BLK
LPH12B99-BTHR-PC
LPH12B99-BTHR-PC
EC FAN AXIAL 120 X 120 X 25MM W/