PWCD-L620PC19-20A-06F-BLK
Description
CORD L6/20P - C19 12AWG 6FT
DataSheet
PWCD-L620PC19-20A-06F-BLK PDF
1st Connector:NEMA L6-20P
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:12 AWG
Shielding:-
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:cUL, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):20A