PWCD-515P515R-13A-01F-BLK
Manufacturer
Unirise USA
VIGOR # :
Description
CORD 5/15P - 5/15R 16AWG 1FT
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
PWCD-515P515R-13A-01F-BLK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:NEMA 5-15R
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:Unshielded
Length:1.00' (304.8mm)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):13A