PWCD-515PC15-15A-08F-BLK
Description
CORD 5/15P - C15 14AWG BLACK 8FT
DataSheet
PWCD-515PC15-15A-08F-BLK PDF
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C15
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:Unshielded
Length:8.00' (2.44m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):15A