P002-002-10A
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
CORD 18AWG IEC320-C14 - NEMA5 2'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P002-002-10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:NEMA 5-15R
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:-
Length:2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:-
Approved Countries:-
Color:Black
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):10A