PWCD-C19C20-20A-04F-RED
Description
CORD C19 - C20 12AWG RED 4FT
DataSheet
PWCD-C19C20-20A-04F-RED PDF
1st Connector:IEC 320-C19
2nd Connector:IEC 320-C20
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:12 AWG
Shielding:Unshielded
Length:4.00' (1.22m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Red
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):20A
Operating Temperature:105°C