PWCD-C19C20-20A-06F-YLW
Description
CORD C19 - C20 12AWG YELLOW 6FT
DataSheet
PWCD-C19C20-20A-06F-YLW PDF
1st Connector:IEC 320-C20
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:12 AWG
Shielding:Unshielded
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Yellow
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):20A