P004-18N-2C13
Description
C14 MALE TO C13 FEMALE SPLITTER,
DataSheet
P004-18N-2C13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Retail Package
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:IEC 320-C13 (2)
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:1.50' (457.2mm)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps):10A