P024-015-GY-HG
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
HOSPITAL-GRADE POWER EXTENSION C
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P024-015-GY-HG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:NEMA 5-15R
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:Unshielded
Length:15.00' (4.57m)
Approval Agency Marking:CSA, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Gray
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):15A