P006-010-HG13CL
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
CRD 16AWG NEMA5-15P - 320C13 10'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P006-010-HG13CL PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:Unshielded
Length:10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:CSA, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Black
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):13A