800-18-0OD-GR-0010F
Manufacturer
CnC Tech
VIGOR # :
Description
CRD 18AWG NEMA5-15P - 320C13 10'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
800-18-0OD-GR-0010F PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:CSA, cUL, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Gray
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:105°C