P047-006-10A
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
CORD 16AWG IEC320C14 - 320C19 6'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P047-006-10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:-
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:-
Approved Countries:-
Color:Black
Voltage Rating:100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CORD 16AWG 320C14 - C13 6.58'
CORD 16AWG 320C14 - C13 3.25'
CORD 14AWG NEMA5-15P - 5-15R 50'
ERJ-U08F4R53V
ERJ-U08F4R53V
RES 4.53 OHM 1% 1/8W 1206 SMD
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
P047-006-10A
P047-006-10A
C4SMD-BGF-CR34Q4T2
C4SMD-BGF-CR34Q4T2
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H