HLCD-20-06.00-TR-TR-1
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CBL ASSM SELF-MATE 40POS 6" HDR
Catalog
Rectangular Cable Assemblies
DataSheet
HLCD-20-06.00-TR-TR-1 PDF
Type Description
Series:Razor Beam™ HLCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug to Plug
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Pitch - Connector:0.020" (0.50mm)
Pitch - Cable:0.010" (0.25mm)
Length:0.500' (152.40mm, 6.00")
Features:-
Color:Blue, Ribbon
Shielding:Shielded
Usage:-
Cable Termination:IDC
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:50.0µin (1.27µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8 CIRCUIT 500MM NANOFIT OVERMOLD