PLT2.5S-C0
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 50LBS 9.8"
Catalog
Cable Ties and Zip Ties
DataSheet
PLT2.5S-C0 PDF
Type Description
Series:PAN-TY® PLT
Package:100 per Pkg
Part Status:Active
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Length - Approximate:9.75"
Bundle Diameter:2.50" (63.50mm)
Width:0.190" (4.83mm)
Length - Actual:0.817' (249.02mm, 9.80")
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:50 lbs (22.68 kg)
Features:Weather Resistant
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:Black
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
04-0640HL0
04-0640HL0
CABLE TIE BLACK 40 LB 6IN 10 BAG
MLT2.7H-LP
MLT2.7H-LP
CBL TIE LOCKING SIL 450LBS 10.2"
CABLE TIE 7.5IN PURPLE 100 BAG
PLT2.5S-C0
PLT2.5S-C0