14-HD460N-C
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
CBLE TIE DBL HEAD 120LB 1.509'
Catalog
Cable Ties and Zip Ties
DataSheet
14-HD460N-C PDF
Type Description
Series:14
Package:100 per Pkg
Part Status:Obsolete
Wire/Cable Tie Type:Beaded, Double Head Releasable
Length - Approximate:18"
Bundle Diameter:5.10" (129.50mm)
Width:-
Length - Actual:1.509' (460.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:120 lbs (54.43 kg)
Features:Bead Diameter 0.177" (4.50mm)