MSC2X625-LS1
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
STRAPPING TIE BLACK 600LBS 10.5"
Catalog
Cable Ties and Zip Ties
DataSheet
MSC2X625-LS1 PDF
Type Description
Series:Pan-Steel® MS
Package:50 per Pkg
Part Status:Obsolete
Wire/Cable Tie Type:Strapping
Length - Approximate:10.5"
Bundle Diameter:2.00" (50.80mm)
Width:0.625" (15.88mm)
Length - Actual:0.875' (266.70mm, 10.50")
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:600 lbs (272.16 kg)
Features:Nylon Coated
Material:Stainless Steel 316
Color:Black
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MLT2H-X
MLT2H-X
CBL TIE LOCKING SIL 450LBS 7.9"