47-20706-Y
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
H/S 3/8IN 6IN YELLOW THIN
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
47-20706-Y PDF
Type Description
Series:Thin Wall
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:2 to 1
Length:0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied:0.375" (9.53mm)
Inner Diameter - Recovered:0.185" (4.70mm)
Recovered Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Material:Polyolefin (PO)
Features:Flame Retardant, Fluid Resistant
Color:Yellow
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:90°C