ES1000-NO.4-B7-X-75MM
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HEATSHRINK 0.7" X 0.246' CLEAR
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
ES1000-NO.4-B7-X-75MM PDF
Type Description
Series:ES1000
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:4 to 1
Length:0.246' (75.00mm, 2.95")
Inner Diameter - Supplied:0.700" (17.78mm)
Inner Diameter - Recovered:0.175" (4.45mm)
Recovered Wall Thickness:0.095" (2.41mm)
Material:Polyolefin (PO), Irradiated
Features:Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
Color:Clear
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Shrink Temperature:110°C