47-10250-BK
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
H/S 3/32IN 50 BLK THIN
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
47-10250-BK PDF
Type Description
Series:Thin Wall
Package:Spool
Part Status:Active
Type:Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:2 to 1
Length:50.0' (15.2m)
Inner Diameter - Supplied:0.094" (2.40mm)
Inner Diameter - Recovered:0.047" (1.19mm)
Recovered Wall Thickness:0.020" (0.51mm)
Material:Polyolefin (PO)
Features:Flame Retardant, Fluid Resistant
Color:Black
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:90°C