HST0.8-12-5-2Y
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
HEATSHRINK 3/4" X 1' RED
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
HST0.8-12-5-2Y PDF
Type Description
Series:HST
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:3 to 1
Length:1.00' (304.80mm, 12.00")
Inner Diameter - Supplied:0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered:0.220" (5.59mm)
Recovered Wall Thickness:0.090" (2.29mm)
Material:Polyolefin (PO), Irradiated
Features:Adhesive Lined, Flame Retardant
Color:Red
Operating Temperature:-65°C ~ 110°C
Shrink Temperature:120°C