SFA0.50RD50
Manufacturer
Techflex
VIGOR # :
Description
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 50'
Catalog
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
DataSheet
SFA0.50RD50 PDF
Type Description
Series:Flex Glass® Silicone FR
Package:Spool
Part Status:Active
Type:Sleeving, Insulated
Type Attributes:Braided
Diameter - Inside:0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside:-
Material:Fiberglass, Silicone Coated
Color:Red
Length:50.00' (15.24m)
Wall Thickness:-
Operating Temperature:-75°C ~ 220°C