E2502S.18.03
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 2COND 18AWG RED SHLD 500'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
E2502S.18.03 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.158" (4.01mm)
Shield Type:Foil
Length:500.0' (152.4m)
Jacket Color:Red
Ratings:-
Features:Drain Wire, Rip Cord
Voltage:300 V
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Usage:Alarm, Safety
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)