55PC2124-24-9/96-9
Description
55PC CABLE
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55PC2124-24-9/96-9 PDF
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper Alloy, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.093" (2.36mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0075" (0.191mm)