44AM1121-22-0/9-90
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
44AM1121-22-0/9-90
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
44AM1121-22-0/9-90 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:19/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.127" (3.23mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White, Black Stripe
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0050" (0.127mm)