18PTFESTRGRA250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 18AWG 600V GRY 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
18PTFESTRGRA250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.069" (1.75mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C