26UL1007SLDORA250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP SOLID 26AWG 300V ORG 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
26UL1007SLDORA250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C