2671/16WH-1000
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000'
DataSheet
2671/16WH-1000 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:665/44
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.096" (2.44mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.015" (0.38mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:300V
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C