82A0111-16-0
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 2000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
82A0111-16-0 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759, FlexLine
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:259/40
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:2000.0' (609.6m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Jacket Color:Black
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
540219 VI002
540219 VI002
HOOK-UP STRND 2AWG VIOLET 500'
67010 BR033
67010 BR033
METRIC ECOWIRE 67010 BROWN 100 M
20UL1015STRRED25
20UL1015STRRED25
HOOK-UP STRND 20AWG 600V RED 25'
SiT3372AI-2B9-25NH100.000000T
SiT3372AI-2B9-25NH100.000000T
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ LVDS