20UL1015STRRED25
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V RED 25'
DataSheet
20UL1015STRRED25 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:10/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.100" (2.54mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C