44A0111-18-96-MX
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 18AWG W/B
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
44A0111-18-96-MX PDF
Type Description
Series:MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.065" (1.65mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.0031" (0.080mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C