20UL1007STRRED
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 300V RED
DataSheet
20UL1007STRRED PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:10/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C