26STRVIOMILW250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 26AWG 600V VIO 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
26STRVIOMILW250 PDF
Type Description
Series:MIL-W-16878
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:7/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.061" (1.55mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.011" (0.28mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C