C2016A.21.06
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
C2016A.21.06 PDF
Type Description
Series:2016A
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:7/30
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:300V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C