55A0111-24-4
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V YEL 1'
DataSheet
55A0111-24-4 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.037" (0.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:1.00' (0.30m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C