WI-M-14-10-2
Manufacturer
Mueller Electric Co.
VIGOR # :
Description
WIRE 14 AWG SILICONE RED 10'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
WI-M-14-10-2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Test Lead
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:420/0.0031"
Conductor Material:Copper
Jacket (Insulation) Material:Silicone
Jacket (Insulation) Diameter:0.145" (3.68mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:10.00' (3.05m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C
Jacket Color:Red
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
9506-500RED
9506-500RED
TEST LEAD 18AWG 5000V RED 500'
392050 BK005
392050 BK005
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
7035 BR005
7035 BR005
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100'
GMS-100S 32A
GMS-100S 32A
MMS 100A STD BREAK 22-32A
WI-M-14-10-2
WI-M-14-10-2
WIRE 14 AWG SILICONE RED 10'
BK0109
BK0109
RASPBERRY PI FOR DUMMIES, 3RD ED
IXFH67N10Q
IXFH67N10Q
MOSFET N-CH 100V 67A TO247AD