28UL1007STRVIO25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 28AWG 300V VIO 25'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
28UL1007STRVIO25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C