C2107A.12.06
Description
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 100'
DataSheet
C2107A.12.06 PDF
Type Description
Series:2107A
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:105/30
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.184" (4.67mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.032" (0.81mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C