18UL1015STRRED1000
Description
HOOKUP STRN 18AWG 600V RED 1000'
DataSheet
18UL1015STRRED1000 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Jacket (Insulation) Diameter:0.110" (2.79mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Red
Ratings:UL Style 1015
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5856 GR005
5856 GR005
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100'
HOOKUP STRND 14AWG BL/WH QTY1=1'
5953 RD001
5953 RD001
HOOK-UP SOLID 26AWG RED 1000'
NHD-C12865BR-FSW-GBW
NHD-C12865BR-FSW-GBW
LCD COG GRAPH 128X65 WH TRANSFL
WIREFOX-MP VDE_DB
18UL1015STRRED1000
18UL1015STRRED1000