14N80100
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
RESISTANCE WIRE 14AWG 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
14N80100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Resistance Wire
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:Solid
Conductor Material:Nichrome
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:-
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:-
Operating Temperature:1177°C
Jacket Color:-
Ratings:ASTM B-267
Features:Corrosion Resistant, Heater Coil and Appliance Wire
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
WT20-00-25
WT20-00-25
WIRE 20AWG BLK STND
1555 SL001
1555 SL001
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000'
892219 BK002
892219 BK002
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 500'
GRILLE 4X6
GRILLE 4X6"
PROTECTIVE GRILLE
MS3456LS22-33PY
MS3456LS22-33PY
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP