18UL1015STRBLU25
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V BLU 25'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
18UL1015STRBLU25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.110" (2.79mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:25.00' (7.62m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C