C2100A.48.03
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V RED 50'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
C2100A.48.03 PDF
Type Description
Series:2100A
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:7/32
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.088" (2.24mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.032" (0.81mm)
Length:50.00' (15.24m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C