18UL1015STRYEL250
Description
HOOKUP STRND 18AWG 600V YLW 250'
DataSheet
18UL1015STRYEL250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.110" (2.79mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C
Jacket Color:Yellow
Ratings:UL Style 1015
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
44A0211-14-45
44A0211-14-45
CABLE ROUND INSULATED 14AWG
1854/19 WO001
1854/19 WO001
HOOKUP STRND 24AWG WHT/ORG 1000'
7133 OR001
7133 OR001
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000'
C1201E G/W
C1201E G/W
DISPLAY 7SEG 1.2" SGL RED 18DIP
BAV21W-E3-18
BAV21W-E3-18
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD123
18UL1015STRYEL250
18UL1015STRYEL250
100SP5T4B8M2QEH
100SP5T4B8M2QEH
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V