16UL1015STRVIO
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V VIOLET
DataSheet
16UL1015STRVIO PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:26/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.124" (3.15mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.030" (0.76mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:105°C