55PC0111-24-9-F940
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC0111-24-9-F940 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.036" (0.91mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2922 BR005
2922 BR005
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100'
752010 OR013
752010 OR013
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 5000'
650 RD038
650 RD038
TEST LEAD 20AWG 5000V RED
CONN TERM BLK END PLATE BEIGE
55PC0111-24-9-F940
55PC0111-24-9-F940
HOOK-UP STRND 24AWG 600V WHITE
RN732ATTD2462C10
RN732ATTD2462C10
RES 24.6K OHM 0.25% 1/10W 0805
HF2836-472Y2R8-T01
HF2836-472Y2R8-T01
COMMON MODE CHOKE 2.8A 2LN TH