55A1811-22-5-5
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DUAL STRND 22AWG GREEN
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1811-22-5-5 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1811
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:19/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C