55A0112-28-2
Description
HOOK-UP STRND 28AWG 600V RED
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A0112-28-2 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C